Iontové nápoje - jednoduše a srozumitelně
Proč mám pít iontové nápoje při sportu?
Pokud provozujete intenzivní sportovní aktivitu, ztrácíte z těla spoustu vody, soli a dalších důležitých látek. Pro samotnou hydrataci běžně stačí čistá voda, nicméně pro udržení elektrolytické rovnováhy v těle je zapotřebí doplnit také látky jako např. sodík, draslík, hořčík. Správný pitný režim se pak pozitivně podepíše na kvalitě sportovního výkonu, úrovni hydratace a následné efektivitě regenerace.
Hydratace
Sacharidy
Minerály
Typy iontových nápojů
Pojďme si nejprve ukázat, jaké typy iontových nápojů vůbec existují, je jich několik a zásadně se liší !
1. Hypotonický
Rychleji se vstřebává do organismu díky nižší osmolalitě (koncentraci). Obsahuje kvalitní nejen minerály a nižší nebo dokonce nulové množství sacharidů, což z něj dělá nápoj vhodný pro aktivity trvající déle než 1 hodinu.
Je také vhodný pro pitný režim v rámci regenerace po náročné fyzické aktivitě či při zhoršených podmínkách (např. vysoké venkovní teploty).
Další výhodou je použití a skladnost výrobku viz ionyLyte koncentrát, který jednoduše nakapete do vody a máte ionťák, kdekoliv a kdykoliv. Lahvičku s koncentrátem můžete vzít s sebou i do hor a zajistit si kvalitní základ pitný režim.
Ultramenu.cz zkušenost: Největší přínos vidíme ve skladnosti produktu a extrémní škále situací, kdy jej můžeme použít a v jakém množství. Výhodou je taky výborný poměr cena/výkon. Nejčastěji používáme produkt pro regeneraci po tréninku. Je absolutně bez cukru má jemně slanou chuť a paradoxně velmi dobře chutná i s perlivou vodou.
2. Isotonický
Oproti hypotonickému nápoji se vstřebává pomaleji, jelikož má stejnou osmolalitu jako lidský organismus. Nicméně to určitě není na škodu, jelikož isotonické nápoje jsou plné špičkových sacharidů, minerálů, vitamínů a dalších látek jež skvěle využijeme pro krátkodobé aktivity v trvání do 1 hodiny.
Má trochu jinější konzistenci než hypotonický iontový nápoj a díky obsahu cukrů je z něj nejlepší možný parťák na tréninky do cca 1 hodiny. Hydratace je při tréninku absolutní základ a díky isotonickému ionťáku můžete mít 2in1.. energii i hydrataci.
Ultramenu.cz zkušenost: Používáme nejčastěji při tréninku samotném. Jelikož většina našich tréninků má dobu trvání okolo 1h a pít musíme. Navíc ioňták od Edgara opravdu dobře chutná a motivace pít je tím větší. Neklesá nám výkonnost a nemáme sucho v krku. To je idál ne? :)
Závěrem:
Pitný režim je hodně podceňovaná součást tréninku a regenerace. Nechceme to bagetelizovat, ale vidíme to často jak u sebe bohužel, tak u svého okolí. Přitom pokud pitný režim dodržíte a udržíte tělo hydratováno, je to jeden z nejlepších předpokladů pro úspěšné splnění tréninku a následnou regeneraci. V článku jsme se věnovali isotonickým a hypotonickým iontový nápojům.
Každý má svůj účel a funguje trochu jinak. Ale cíl mají stejný - hydratovat a udržet výkonnost !
Upozornění:
Text je založen na osobní zkušenosti autora či skupiny autorů a na volně dostupných zdrojích informací (zejména těch technických a odborných). Není návodem k použití či dávkování. Vždy je třeba se řídit oficiálním návodem k použití a dávkování udáveného výrobcem na etiketě konkrétního produktu.